Rád bych tak zde vybral některé, z mého pohledu, nejzajímavější body.
Dle pana starosty se průměrná míra separace pohybuje v obcích okolo 10-30 %. Dle našich dat je průměrná míra separace skutečně okolo 30 %. Rovněž souhlasíme s panem starostou že při nadstandartní možnosti sběru odpadů, kdy bude na všechny základní komodity (směsný komunální odpad, bioodpad, plast, papír, sklo i kovy) možnost sběru door to door, lze dosáhnout míru separace okolo 50 %. Samozřejmě se jedná o velice hrubý průměr, kdy reálné procento zásadně ovlivňuje například množství zeleně, či podíl topenišť na tuhá paliva produkující popele v obci.
Přesto zákon vyžaduje v konečném období toto procento ve výši 75 %.
I zde pan starosta podporuje myšlenky mnoha našich strategií, a potvrzuje funkčnost door to door sběru, kdy hlavní motivací občanů třídit je pohodlí. Za efektivní považuje také snížení frekvence svozu směsného komunálního odpadu, tedy také jeden z postupů, který jsme již několikrát mohli klientovi doporučit. Aby ovšem šlo snížit frekvenci SKO, je třeba na to systém řádně adaptovat.
Takto nastavená síť ovšem způsobí významný nárůst v nákladech obce, a to hned ze dvou důvodu. Prvním důvodem je, že svoz door to door je mnohem finančně náročnější, a to jak kvůli vyšší pracnosti, tak i větším zapojením svozové techniky. A druhým důvodem je cena za předání vytříděného odpadu, kdy například aby se obec zbavila obsahu jednoho žlutého kontejneru, zaplatí klidně až 4x více než za směsný odpad stejného objemu.
Zdroj: Odpadové fórum 5/2020
Autor: Ing. Marcel Havrda, analytik
Zdroj ilustračního obrázku: wikipedie.cz